Co je to Origami?

Možná že vám slovo origami nepřijde vůbec povědomé. Jedná se totiž o složeninu japonských slov, které v překladu znamenají skládání a papír. Origami je umění, které spočívá v tom, že z listu obyčejného papíru poskládáte nekonečné množství objektů, které budou mít smysl. Vznik tohoto typu umění se datuje již od 9. století. Jako zábava se ale rozšířilo až ve století 17. Od 19. století se stalo uznávaným uměním.

origami z letáků

Ve světě origami je možné setkat se hned s několika jeho druhy. Některé z nich si představíme již za malý okamžik.

Tím nejtradičnějším je objekt, který je složen pouze překládáním a dále není nijak upravován.

Existuje ale i způsob moderní, který již využívá lepidlo, aby se složený model zpevnil. Určitě není cizí ani prostříhání listu papíru do základu, který bude mít tvar čtverce.

Hráli jste i vy na základní škole nebe-peklo-ráj? Pak je právě tohle možné zařadit do origami, které je pohyblivé. Velmi známá je také skákající žabka.

Setkat se ale můžete také s origami ve 3D. Jedná se o to, že části dílů jsou do sebe zasunuty. Mezi nejznámější kousky patří například květinová koule, které se také říká Kusudama.
origami z knihy

Origami je ale také východní nebo západní. U východního se jedná o starou školu. Podstatou je vystřihnout co nejjednodušší rysy předmětu. U západního se jedná o snahu vytvořit skutečnou podobu předmětu.

Ne nadarmo se říká, že je origami velmi zajímavé umění. Dokonce již v mateřských školkách v Japonsku se jej děti učí. Ve velké míře je origami využíváno jako koníček. Setkat se s ním je ale možné nejen u pedagogů, ale také lékařů nebo terapeutů. Povzbuzuje totiž funkci mozku, jelikož jsou zapojeny obě hemisféry. Kromě toho také uklidňuje a učí trpělivosti.

Jestliže byste se rádi odreagovali, nebo si jen tak rádi udělali radost, pak byste si měli i vy origami vyzkoušet. Uvidíte, že rozhodně nebudete litovat.