Mateřství jako ze škatulky

Dokáže někdo definovat, která žena je opravdu dobrou matkou? Je to ta, která zůstane s dítětem celé tři nebo čtyři roky doma a poté pracuje pouze na částečný úvazek, aby ho stihla vodit na kroužky a včas vyzvedávat? Nebo to může být ta, která jde po pár měsících zpátky do práce a svěří dítě do péče babičce, či chůvě, případně ho dá po roce do jeslí?

Troufne si někdo hodnotit, co je dobře a co špatně? Dle mého to ukáže až čas a dá najevo potomek sám, podle toho, jaký člověk z něj vyroste. Nikde není psáno, že zrovna matka, která s dítětem tráví 24 hodin denně, se mu také opravdu věnuje. Dítě může sedět celý den před televizí a ona u počítače a jen ho okřikovat, ať jí dá pokoj. Nebo obráceně.
cvičení s dcerou

Ne, neexistuje návod na to, jak být dobrou matkou. Jisté je jen jedno. Dokonalá nejsme žádná. Vždycky budeme dělat nějaké chyby, ale to je také v pořádku. Svět není dokonalý, náš partner není, naše děti také ne.

Důležité je, nezůstat na výchovu sama. Zapojit také partnera a zbytek rodiny. Poslouchat rady a některé si třeba vzít k srdci. Vídat se s kamarádkami a podnikat společné výlety s dětmi. A hlavně nezapomínat na duševní očistu a vyrazit si čas od času někam bez potomka. Ať už s partnerem nebo s kamarádkou. Návštěva holiče, kosmetiky, večeře nebo nákupy s kamarádkou. Je jedno, co podniknete, ale odpočinout si od vyměňování plínek, kojení a dětského žvatlání, to občas všechny potřebujeme, abychom si zachovaly zdravý rozum.
matka z lásky¨

Existuje hodně výchovných směrů a způsobů a bylo napsáno bezpočet knih, kterými se můžete nechat inspirovat a čerpat z nich. Ale nenapodobujte žádný. Zkuste být svá a vytvořit si svůj způsob výchovy, který bude vyhovovat Vám i Vašemu dítěti. Základem je láska (ale ne ta opičí), tolerance a chuť podílet se na utváření osobnosti malého človíčka, který Vám říká mami.