Sodík a chlór
Dva prvky Mendělejevovy soustavy, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Sodík je součástí krevního řečiště, přispívá k udržování jejího stabilního zásaditého pH a proto je také součástí některých potravin. Kromě soli jej můžeme přijímat např. v celeru. Chlór potřebuje naše tělo k vytváření kyseliny chlorovodíkové v žaludku, důležité pro trávení proteinů, a jako desinfekční prostředek proti bakteriím a virům.
Jak vidíte, oba prvky jsou pro naše tělo důležité, ale zároveň mohou být tichými zabijáky. Stačí je přijímat v nevhodné koncentraci, anebo v jiných sloučeninách. Chlór je navíc prudce jedovatý plyn, kterým se zabíjelo v první světové válce, a jeho toxických vlastností se také využívá v desinfekci pitné vody.
Pitná voda však není jediné médium, kde se chlór uplatní, využívá se také v tzv. chlorové bazénové chemii jako nejúčinnější a zavedený prostředek k udržení křišťálově čisté vody pro koupání. Chlorovou chemii můžeme aplikovat buď ve formě tablet chlornanu sodného, anebo využít přijatelnější a zdraví prospěšnější elektrolytický rozklad roztoku mořské soli v bazénové vodě.
Elektrolýza solného roztoku
Ošetření vody v bazénu tímto způsobem je dnes velmi populární. Do vody se nasype v přesné koncentraci speciální mořská sůl do bazénu Vatel 25 kg, zbavená minerálních látek, a tato směs se nechá procházet tzv. solinátorem – zařízením, kde probíhá elektrolytický rozklad soli na ionty sodíku a chlóru. Chlór se do vody uvolňuje postupně za vzniku kyseliny chlorné, která spolehlivě usmrtí nežádoucí patogeny, ale zároveň je šetrná k lidské pokožce a sliznicím. V takto ošetřeném bazénu se pak mohou koupat i alergici a malé děti. Cena solinátoru je sice vyšší, ale to je veskrze relativní pojem, neboť se v průběhu provozování bazénu zas ušetří na chlorových tabletách. Dokupuje se pouze sůl, jejíž cena je ve srovnání s nimi mnohem nižší.