A co pak, když vyrostou?

V mnoha ohledech jsou to převážně děti, které se snaží dospět neboli vyrůst, co nejdříve. Při snažení o dosažení jejich cíle, se bohužel okrádají i o nejdůležitější kapitolu jejich života. Tou je dětství, které nelze překročit a ani ho obelstít.

holky v čepicích

Co nutí děti vyrůst dříve, než se tak stane?

1. V první řadě je to doba, která spěchá na všechno o něco rychleji, než tomu bylo před několika lety zpátky. I tento tlak, který je na děti převážně v pubertě uvalený, jich posouvá vpřed a nutí jich být starší nebo se tak alespoň chovat.

2. Pak jsou to samozřejmě kamarádi nebo skupina vrstevníků, která tak nějak už sama vyžaduje, aby v ní nebyly žádné usmrkané děti, ale zralí jedinci. A je jasné, že v dobré partě se nejlépe uchytí ten, kdo se už nechová jako dítě.

3. Vztahy! To je osobitá kapitola v životě každého dospívajícího člověka. Mnohdy jim děti nerozumí, nechápou souvislosti spojené s láskou a emoce, které vztah přináší málokdy dovedou psychicky unést. Ovšem, aby mohly vůbec okusit to, co je to láska a vztah, snaží se dospět a chovat alespoň zčásti na věk, na který mají ještě dost času.

4. A v neposlední řadě jsou to rodiče, od kterých chtějí mít dnešní adolescenti pokoj – co nejdříve a mají touhu se osvobodit od všeho, co jich doma svazuje, díky zákazům a omezeným možnostem.
veselé holky

I rodiče si přejí, aby jejich děti už vyrostly

Nejsou to jenom děti, ale i rodiče, kteří na růst jejich dětí spěchají. Výchova, povinnosti, zodpovědnost, strach den co noc, řešení problémů, učení, soustavný dozor nad tím, co dělají a kde jsou, to vše je pro každého rodiče nesmírně náročné, obzvláště z psychické stránky. Proto si už od malička jejich dětí říkají, ať už vyrostou a bude vše snazší. Je to přirozené, že se těší na moment, kdy se jejich děti postarají samy o sebe a na vlastní oči se přesvědčí, jaký je život.

Ovšem pamatujte!

Tím, že na vaše děti budete uvalovat nátlak, díky tomu, že jim pořád budete říkat, že už jsou na něco dost zralé a musí si poradit samy, jich můžete ještě více popohnat k tomu, aby dospěly a připravily se tak o možnost prožít dětství takové, jaké si zaslouží.