Postrach našich vod

Když se řekne kormorán velký, někomu naskočí zlostí husí kůže po celém těle a někdo prohlásí, že je to krásný, vznešený pták. Kde je pravda?
pták kormorán
1)      Pokud jste „obyčejný“ človÄ›k, který se jen rád prochází kolem naÅ¡ich vod a pozoruje cvrkot, jistÄ› se Vám bude zdát krásný.
2)      Jestliže jste, dejme tomu, nadÅ¡ený fotograf, budete dokonce za jeho přítomnost vděčný.
3)    Když pÅ™i svém pozorování zahlédnete nÄ›koho na druhém bÅ™ehu, jak hrozí na tyto ptáky pÄ›stí a z jeho úst vycházejí slova jako
·        odstÅ™el
·        likvidace
·        mrchy nenažrané
hejno kormoránů
je to, dozajista, rybář.
Rybáři, aÅ¥ už povoláním nebo koníčkem, jim totiž nemohou pÅ™ijít na jméno. A není se čemu divit. Jedna kolonie kormoránů dokáže zlikvidovat téměř celou rybí populaci v rybnících a Å™ekách, u který se usídlí. Je to, z hlediska vodohospodáře, velice těžká vÄ›c.

Ryby, třeste se

Kormorán je zákonem chráněný,proto se nedovoluje jeho odstřel (jen ve velice výjimečných případech). Pokud zplundroval rybník, mohou rybáři požadovat kompenzaci od státu.

–         Ale pouze u chovných rybníků.
–         Ostatní mohou vyluxovat až do dna.

Vzhledem k tomu, že jeden kormorán pozÅ™e půl kilogramu ryb dennÄ›, tak mu to asi moc velkou práci nedá.

Lov má celkem promyšlený.
–         Sejde se hejno, které vytvoří jakousi rojnici a ta se potápí pod hladinu, až do hloubky deseti metrů.
–         Je tedy jasné, že s prázdnou rozhodnÄ› neodletí.
vodní pták
Dříve se u nás kormorán nevyskytoval. PÅ™iletÄ›l zahnízdit až v roce 1982, kdy se mu zalíbilo na jižní MoravÄ›. ZÅ™ejmÄ› zjistit, že zvolil tu správnou destinaci, protože pak už počet jen rostl. V roce 2001 u nás hnízdilo kolem dvou set párů tÄ›chto ptáků. O devÄ›t let pozdÄ›ji pÅ™iletÄ›lo zimovat pÅ™es deset tisíc jedinců. Jenže jejich stav začal klesat, a tak se dostali mezi ohrožené druhy. Což se snaží ÄŒeský rybářský svaz, nÄ›jakým způsobem, zmÄ›nit.

Postrach našich vod
Ohodnoťte příspěvek